Od 1.7.2016 vstoupilo v platnost několik upravených fotbalových pravidel. Pravidlová komise IFAB provedla největší změny pravidel za posledních padesát let. Většinou jde o drobné úpravy, nicméně některé jsou zásadní.
K jejich pochopení krátké vysvětlivky.
HP – hrací plocha
PK – pokutový kop
PVK – přímý volný kop
NVK – nepřímý volný kop
RT – realizační tým
MR – míč rozhodčí (panenka)
R – rozhodčího
AR – asistent rozhodčího
- Rozhodčí může vyloučit hráče před provedením výkopu, od okamžiku předzápasové kontroly hrací plochy. Takový hráč se už nesmí objevit v zápise v žádné funkci, může být nahrazen náhradníkem.
- Pokud náhradník, člen realizačního týmu nebo vyloučený, vystřídaný hráč vstoupí bez souhlasu rozhodčího na HP a bude kvůli tomu přerušena hra (ovlivní hru – udělá faul, přestupek, zabránění dosažení branky), rozhodčí nařídí ve prospěch soupeře přímý volný nebo pokutový kop. Dříve sudí nařizoval NVK.
- Pokud cokoliv/kdokoliv (jiný než hráč) zasáhne míč směřující do branky, R branku uzná, pokud se míč dostane do branky a zásah míče neovlivnil bránícího hráče.
- R neuzná branku, pokud hráč, člen RT, které dosáhlo branky, nebo cizí osoba napomohla dosažení branky
- Rozhodčí může ČK a ŽK používat pouze od okamžiku vstupu na hrací plochu k zahájení utkání do opuštění HP po ukončení utkání
- Hráč po ošetření na HP ji nemusí opouštět v těchto případech:
– Je-li zraněn brankář, pokud se srazil brankář a hráč soupeře a oba potřebují okamžité ošetření
– Když se srazili dva hráči téhož družstva a oba potřebují okamžité ošetření
-Je zraněn v důsledku přestupku, za který je soupeř napomenut nebo vyloučen (bezohledný přestupek nebo surová hra) a ošetření bylo provedeno rychle - Míč je ve hře, jestliže byl kopnut a zjevně/jasně se pohnul – při všech způsobech navázání hry (volné kopy atd.). Při známé „Otepkově“ fintě z rohu už tedy nestačí, aby se hráč míče jen dotknul.
- Při výkopu může být míč kopnut kterýmkoliv směrem (i dozadu na vlastní polovinu)
- Volný kop za ofsajd (NVK) je proveden v místě, kde došlo k ofsajdu (i na vlastní polovině hrací plochy). Dříve se kopalo z místa, kde byl hráč v ofsajdové pozici. V tomto případě jde o „vracející se hráče, kteří se zapojí do hry a tím původní ofsajdovou pozici „promění“ aktivní hrou v ofsajd.
- Pokud je míč ve hře a hráč se dopustí přestupku na hrací ploše vůči soupeři nebo soupeři, spoluhráči, náhradníkovi vlastního družstva, vystřídanému hráči, členovi realizačního týmu, rozhodčímu, nařídí rozhodčí PVK nebo PK, Dříve sudí v případě provinění na spoluhráči a členech vlastního realizačního týmu nařizoval NVK.
- Pokud je míč ve hře a hráč se dopustí přestupku na hrací ploše vůči jiné osobě, nařídí sudí míč rozhodčího.
- Některé přestupky v PÚ, při nichž je zmařena zjevná branková možnost, jsou nyní trestány „pouze“ ŽK. Týká se to situace, když se bránící hráč (včetně brankáře) dopustí přestupku v souboji o míč (pokoušel se a měl možnost hrát míčem) – ŽK.
- Pokud ale v PÚ hráč zmaří vyloženou šanci soupeře úmyslným hraním míče rukou, držením (taháním) nebo strčením, surovou hrou, uděluje sudí i nadále po nařízení PK také ČK.
- Jestliže při zahrávání penalty dříve, než bude míč ve hře, poruší pravidlo brankář (např. zkrátí předepsanou vzdálenost) a PK není proměněn (nebo je opakován), brankář nyní obdrží ŽK.
- Jestliže při zahrávání penalty hráč kopne míč zpět (nebo když penaltu zahraje jiný hráč než byl určen), sudí penaltu nenechá opakovat a nařídí ve prospěch bránícího týmu NVK. Hráči, který PK zahrával, udělá vždy také ŽK.
- Jestliže při zahrávání penalty hráč použije nedovolený trik (nebo fintu po dokončení rozběhu), rozhodčí nenechá penaltu provést a nařídí ve prospěch bránícího týmu NVK. Hráči, který PK zahrával, udělá vždy také ŽK.
- Soupeř, který nesportovně rozptyluje nebo zdržuje hráče, který provádí vhazování (včetně nedodržení předepsané vzdálenosti 2 m od místa, kde je vhazování prováděno) je napomenut za nesportovní chování a pokud bylo vhazování provedeno, je nařízen nepřímý volný kop.