Archív: Šardice zvládly přestřelku v Konicích

V sezóně 2008/09 nastoupili fotbalisté Šardic v předposledním kole divizní soutěže proti Konicím. Zápas nabídl sedm branek a přestřelku zvládli lépe hosté a zvítězili 3:4.

Divize – 28.kolo (6.6.2008)

TJ Sokol Konice- FK Šardice 3:4 (2:4)
Branky: 30´ Přikryl (PK)., 42´ Režný, 5´. Hlouš – 3´, 6´ a 26´ Dorotík, 38´ Sukup; ŽK: 51´ Schön, 60´ Hlouš, 69´ Kobylík – 23´ Sukup, 92´ Kučera; ČK: 69´  Štěpán (Šardice); Rohy: 1:6; Rozhodčí: Mil. Trávníček – Chabiča, Sedlář; Delegát ČMFS: Blažek; Diváci: 150

Konice: Kmecík – Šimek, Penc, Rus, Režný – Přikryl, Michalčák, Macháček, Schön, Hlouš – Kobylík. Trenér Karel Procházka.

Šardice: Štěpán – Kopčil, Spazier, Rezek, Janík – Sukup (79. Foltán), Štěpanovský, Zapletal, Švrček (56. Kučera) – Dorotík (71. Chromek), Macháň. Trenér František Ondrůšek.

K předposlednímu soutěžnímu utkání se Šardičané po nedávném nezdaru v Mohelnici na Hanou vraceli s mírným mrazením v zádech. Další blamáž si však nemohli dovolit, neboť zaváhání dvě kola před koncem by se už mohlo stát fatálním. Třítisícová Konice je rozprostřena na několika kopečcích a také hřiště s umělým trávníkem čtvrté generace, na němž se hrálo, vyrostlo docela nedávno na úpatí prudkého srázu, z něhož desítky tatrovek před časem odvezly stovky tun a kubíků skalnaté zeminy.

Moderní stánek s prostornými šatnami, restaurací, regenerační linkou a hrací plocha s osvětlením, naddimenzovaným oplocením a časomírou, která vedle obvyklého průběžného výsledku digitálně a nepřetržitě ukazuje i aktuální venkovní teplotu s přesností na desetinu stupně Celsia, však jistě nebyly zadarmo. Ovšem proč ne, když předsedou Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR je zrovna místní občan. Sebelepší umělka je však pořád jenom náhražkou, kterou žádný fotbalista na začátku června rozhodně nemiluje.

Kromě této anomálie se svěřenci trenéra Ondrůška museli vyrovnat i s absencí dvou oberličkovaných spoluhráčů Holuba a Burši, pro něž letošní sezóna z důvodu zranění už předčasně skončila. Naopak od poloviny podzimní části soutěže zdravotně decimované mužstvo Konice, které po 8. kole dokonce vedlo tabulku, se snad poprvé od té doby sešlo v nejsilnějším možném složení.

Tedy včetně svého nejlepšího střelce Režného, laborujícího po opakované operaci levého kolena, jenž nečekaně už od začátku zápasu vyztužil domácí obranu. Jihomoravané však do utkání vstoupili jako uragán, rychlými kombinacemi na jeden dotek, v nichž hrál prim především kapitán Zapletal, od prvních sekund rozebrali zaskočené domácí borce a už ve 3. min. šli do rychlého vedení, když Dorotík placírkou z malého vápna pohodlně zakončil ideální Macháňovu přihrávku z levé strany – 0:1!

Než se Koničané se 7 hráči olomoucké Sigmy v sestavě probrali z úvodního šoku, udeřili hosté v 6. min. podruhé. Aktivně hrající Macháň našel kousek za velkým vápnem opět Dorotíka, ten se s míčem vytočil a na jeho povedenou ránu k pravé tyči byl slovenský gólman Kmecík krátký – 0 : 2!

Raketový vstup do zápasu Šardické nejen uklidnil, ale i povzbudil a jeden útok za druhým se valil na přetíženou domácí obranu. V tomto směru se spolu se zmiňovaným Zapletalem nejlépe vedlo oběma útočníkům Macháňovi s Dorotíkem a na pravé lajně Sukupovi, jehož nápadité akce a souboje se stejně rychlým i fotbalově vyspělým Režným na levém kraji obrany uváděly obecenstvo do varu. A byl to právě Sukup, jenž měl v 15. min. na noze třetí gól, jeho pumelici z hranice šestnáctky po Zapletalově uličce však Kmecík zázračně vyrazil na roh.

Už o tři minuty později se do další gólové příležitosti znovu prodral na hřišti se téměř vznášející Dorotík, Režný však v poslední chvíli uplatnil důraz a v souboji muších vah našeho forvarda přetlačil. První kaňka na do té doby fantastickém šardickém galapředstavení přišla ve 23. min., kdy jinak příkladně bojující Sukup o cosi přehnal důraz a žlutou kartu za faul na Hlouše na polovině soupeře přijal s nepatřičným pocitem křivdy.

Na hrací plochu vstoupila nervozita, kterou od té chvíle svým ne zrovna sportovním chováním pravidelně přiživovala i domácí lavička. Z dosavadní selanky se stal fotbal ostrých, ačkoli většinou mužně vedených soubojů a hlavní sudí Milan Trávníček se rázem dostal do nezáviděníhodné pozice. Cokoli od té doby i v dobré víře rozhodl, vzbuzovalo u druhé strany pohoršení… Nejlepší odpovědí na stupňující se napětí byla promyšlená akce hostů, kdy po Sukupem vybojovaném rohu jeho exekutor Zapletal našel ve vápně volného Kopčila a ten předložil gólově nabuzenému Dorotíkovi do malého vápna míč jako na tácku – 0 : 3!

Čistý Dorotíkův hattrick byl tak logickým vyústěním úvodní fáze zápasu. Ve 29. min. však přišel i první vážnější zkrat šardických barev, když Štěpanovský opět zcela zbytečně až příliš důrazně ve velkém vápně tělem atakoval průbojného Kobylíka, jenž se ihned ochotně skácel k zemi a sudí Trávníček nekompromisně ukázal na penaltový puntík. Z něho se domácí Přikryl nemýlil a Štěpána poslal na druhou stranu – 1 : 3!

Už za dvě minuty však Štěpanovský mohl svoji chybu napravit, když se po biliáru na velkém vápně s trochou štěstí ocitl sám až před ležícím Kmecíkem, ale levačkou poslal míč jen do jeho rukou. Ve 36. min. se blýskl znovu Štěpanovský, jeho dělovku z hranice velkého vápna však domácí kapitán opět bravurně zlikvidoval. Hned nato se do vápna vřítil i Macháň, ale podtrhnout svůj dosavadní excelentní výkon gólem mu znovu nebylo souzeno. Šálivé uklidnění tak přivál až o minutu později Sukup, jenž po nezištné přihrávce Švrčka a snad nejpohlednější akci zápasu na druhý pokus propálil Kmecíka a málem protrhl i síť – 1 : 4!

Zvýšit už tak nadějné vedení mohli hosté i ve 40. min., kdy se Macháň protáhl kolem Pence, ale jeho přihrávku na nabíhající dvojici Dorotík – Sukup vracející se Režný v poslední chvíli zablokoval. Gól však zničehonic padl na druhé straně. Kopčil se pár kroků za vápnem postavil do cesty Hloušovi, jenž si cíleným pádem vykoledoval standardku pár metrů za vápnem a rekonvalescent Režný si obloučkem přes zeď po delší době vychutnal nejen Štěpána, ale i oprávněnou radost z gólu – 2 : 4! Do šaten tak domácí odcházeli s velice milosrdným výsledkem, když z minima vytěžili maximum, hosté naopak mohli litovat neproměnění minimálně dalších čtyř gólovek.

Do druhé části Šardice vletěly opět ve velkém stylu a v 50. min. scházelo jen málo, aby Sukup po vítězném sprintu s Režným našel hlavu volného Dorotíka. O dvě minuty později však domácí Přikryl pohotově našel okénko na pravé straně šardické obrany a neobsazený Hlouš volejem z velkého vápna proměnil Štěpána v solný sloup – 3 : 4! Kontaktní gól vlil do žil Hanáků další energii, hostující kormidelník na situaci ihned zareagoval zařazením Kučery na hrot a stažením Dorotíka do zálohy na místo trochu tápajícího Švrčka.

Od 60. min. mohlo být v táboře hostí znovu veseleji, ale Dorotík tentokrát Zapletalův přesný rohový kop nezúročil a hlavou zamířil půl metru vedle. Hned v následující minutě Štěpanovský středem hřiště ideálně uvolnil Macháně, toho však v nájezdu Kmecík rozštěpem opět vychytal. V 69. min., kdy atmosféra na hřišti i ve vzduchu před blížícím se lijákem už pořádně houstla, vrazil dotírající Kobylík nešetrně do vyběhnuvšího Štěpána, který už měl míč pod kontrolou. Podrážděný šardický gólman se poté už po odpískání Kobylíkova faulu do domácího hroťáka pustil s nepřípustnou vervou a po právu si z rukou hlavního arbitra vysloužil předčasnou lázeň, Kobylíkovi se přitom před očima pouze zažlutilo.

Za těchto dramatických okolností se tak mezi tyče po více než půl roce znovu postavil mladý Chromek s jediným, ale velice těžkým úkolem – neinkasovat! Trenér Ondrůšek při této rošádě ze hřiště stáhl Dorotíka, Macháň se posunul do zálohy a v útoku zůstal osamocený Kučera. A byl to právě on, kdo mohl drama první definitivně rozhodnout, když v 74. min. středem pole utekl stoperu Rusovi, po náročném desetibojařském týdnu na fakultě TV mu však evidentně při zakončení scházely síly a kýžený gól do branky neprotlačil.

Od 75. min. se konečně spustil déšť a s ním nastala další komplikace, když pro zranění musel ze hry i Sukup. Obětavě bojující hosté však koncentrovanou a takticky dobře vedenou hrou už o vydřené vedení nehodlali přijít a domácím hráčům téměř už nic nedovolili. Ti se vlastně nezmohli ani na jedinou střelu, která by Chromka nějak ohrozila. Naopak Šardičané šli ještě dvakrát sami na brankáře, avšak jak Macháň, tak v nastavení i Kučera své další šance nevyužili.

Mezitím sice domácí Přikryl z velkého úhlu ještě vystrašil hosty centrem, jenž se lehce otřel o horní konstrukci branky, ke změně stavu to však nevedlo. Hostující hráči tak po impozantním vstupu do utkání vlastní nedisciplinovaností umožnili domácímu souboru dost lehkovážně proměnit zápas do chvílemi až hororové zápletky, byť se šťastným a objektivně vzato i naprosto zaslouženým koncem pro Šardice.

Kvalitní výkon korunovaný pátým vítězstvím v řadě nechť je tou nejlepší pozvánkou na utkání posledního divizního kola, v němž FK Šardice v sobotu 13. června 2009 od 16,30 hod. v domácím prostředí hostí celek FC Velké Meziříčí.

Zdroj: fksardice.cz

You may also like...