Představujeme kluby: SK Spartak Svatobořice-Mistřín

Na vedoucí tým Okresního přeboru v aktuálně probíhající sezóně se podíváme nyní. Soutěží zatím prochází bez porážky, pouze se ztrátou dvou bodů za remízu – SK Spartak Svatobořice – Mistřín.

Historie klubu

Začátky fotbalu ve Svatobořicích-Mistříně nebyly lehké. Nechybělo nadšení, ale nebyly podmínky ani finanční prostředky.

SK Svatobořice byl založen 12. 4. 1932, byla provedena registrace hráčů a byl přihlášen do Bradovy západomoravské župy. Bylo vybudováno hřiště na pozemku U Lesa, v roce 1944 dostavěny kabiny a místnost pro hospodáře.  V roce 1945 byl ustanoven fotbalový sportovní klub v Mistříně, neměl ale dlouhého trvání. Asi za dva roky byl zrušen a hráči se zapojili do SK Svatobořice.

Rok 1948 byl rokem sloučení Československé tělovýchovy. SK Svatobořice se sloučil se Sokolem a působil pod názvem Sokol Svatobořice. Po jednáních s MNV a n.p. Elektrosvit bylo vybudováno hřiště v parku za továrnou, byl přijat název TJ Elektrosvit. V roce 1953 došlo k další reorganizaci – vznikly dvě tělovýchovné jednoty – TJ Spartak (vznikla z TJ Elektrosvit) a TJ Jiskra, která kmenově patřila závodu Slezan (volejbal).

V roce 1953 se závod Elektrosvit rozšiřoval a bylo potřeba najít nové pozemky pro umístění hřiště. Z několika návrhů zvítězilo místo ve Vodičkově zahradě U Mlýna. Na novém hřišti se začalo hrát v roce 1961, slavnostní otevření s dokončenou tribunou a šatnami bylo 1. máje 1965.

Po skončení socialistické tělovýchovy v roce 1989 Spartak vrátil obnovenému Sokolu Svatobořice sokolovnu a v majetku Spartaku zůstal fotbalový stadion. Do roku 1996 nebyla situace v SK Spartak nijak růžová. Ke změně došlo v roce 1996, kdy výbor začal pracovat jak na zlepšování sportovní činnosti, tak i vylepšování stadionu a budování náhradního hřiště. Velkou zásluhu na činnosti a budování travnatých ploch má Obec Svatobořice-Mistřín, která dotovala klub nemalými finančními prostředky.

Dnes má SK Spartak dvě krásná zatravněná hřiště s pravidelným kropením, opravenou tribunu i upravené okolí hřiště.

Zdroj: svatoborice-mistrin.cz