Stav rozhodčích na okrese Hodonín je kritický

Téma rozhodčí je poslední dobou na okresní úrovni hodně skloňováno. Situace na Hodonínsku je vážná, což ukázal již poslední soutěžní ročník.

V jarní části docházelo i k situacím, kdy už ani zápasy okresního přeboru neměly tři delegované rozhodčí a velmi těžce se obsazovaly následně nejnižší třídy.

O zhodnocení dané problematiky jsem požádal pana Lubomíra Řičicu, který vede obsazovací úsek OFS Hodonín. Ten se exkluzivně pro Hodonínský FOTBAL ochotně k nastalé situaci vyjádřil.

“Momentálně má KR OFS Hodonín k dispozici pouze 26 rozhodčích, z nichž jen 7 rozhodčích je mladších 40 let. Z těchto 26 rozhodčích, ale někteří rozhodčí nechtějí pískat muže, chtějí být pouze jako asistenti, popřípadě pískat pouze mládež, tito rozhodčí jsou: Čikl, Hlavinka, Jahoda”, říká na úvod Řičica.

To je pouze začátek problémů, se kterými se činovníci OFS a obsazovací úsek musejí každý týden na okrese Hodonín vypořádat.

“Dále je zde několik rozhodčích, kteří chodí na směny a pískat nemohou každý víkend nebo chtějí hrát za svoje oddíly fotbal, těchto rozhodčích je 11. Navíc musím obsazovat pomezí 1.B třídy a utkání mládežnických vyšších soutěží, takže na okresní soutěže mi zbude na nejčastější začátek utkání, který je v neděli přibližně 15 rozhodčích”, dodává vedoucí obsazovacího úseku.

Při tomto počtu rozhodčích je bohužel naprosto nereálné, aby byly obsazeny soutěže mužů aspoň jedním delegovaným rozhodčím.

Přednost dostane pochopitelně okresní přebor mužů, zápasy III. tříd mužů už při tomto počtu rozhodčím nebude bohužel možné často obsadit delegovaným rozhodčím.

“Byl bych rád, aby i oddíly, které nemají žádného rozhodčího, se snažily získat zejména mladé rozhodčí, protože řada rozhodčích je už v důchodovém věku, dva rozhodčí jsou dokonce starší 70 let, několik dalších již má kolem 60 let. Až tito rozhodčí ukončí činnost, nebude možné už obsadit ani okresní přebor mužů.”, upozorňuje na blížící se problémy bývalý rozhodčí.

Vypadá to, že okresní soutěže čeká v brzké době hodně krušné období a je na klubech, jak se k této problematice postaví.

Zda se pokusí dodat okresnímu fotbalovému svazu oddílového rozhodčího nebo raději zaplatí pokutu.

“Stav rozhodčích na okrese Hodonín je z pohledu obsazení zápasů naprosto kritický a pokud oddíly nepomohou KR v získání nových rozhodčích, nebude možné zápasy vůbec obsadit, poněvadž nebude kým. Jistě si každý soudný fanda domyslí, jaké problémy mohou nastat, pokud na utkáních nebude přítomen delegovaný rozhodčí. Chtěl bych i touto cestou apelovat na funkcionáře oddílů, aby pomohli v získání nových rozhodčích – soutěže začínají velmi brzy.”, uzavírá povídaní Lubomír Řičica.

Seminář rozhodčích proběhne na stadionu Kyjov v pátek 21.7.2017 od 16:30 hodin, takže případní zájemci o funkci rozhodčího se na tento letní seminář mohou dostavit.

Mohlo by se vám líbit...