Představujeme kluby: FK Blatnice p/Sv. Antonínkem

V zimní přestávce započneme seriál představování klubů z hodonínského okresu. Jako první je na řadě účastník 1.B třídy – FK Blatnice pod Svatým Antonínkem.

FK Blatnice pod Svatým Antonínkem (1.B třída, sk. C)

Založen byl roku 1938, od sezony 2018/19 hraje I. B třídu Jihomoravského kraje (7. nejvyšší soutěž).

Klub své domácí zápasy odehrává na fotbalovém hřišti Blatnice pod Svatým Antonínkem, které má rozměry 100×66 metrů. Areál má kapacitu 600 diváků, z čehož je 80 míst k sezení. Zrekonstruované hřiště bylo otevřeno v neděli 7. června 2009.

V okresním přeboru Hodonínska klub poprvé startoval v sezoně 1985/86. V ročníku 2003/04 tuto soutěž vyhrál, čímž se prve ve své historii kvalifikoval do krajských soutěží.

Názvy klubu

  • 1938 – SK Blatnice (Sportovní klub Blatnice pod Svatým Antonínkem)
  • 1948 – JTO Sokol Blatnice (Jednotná tělovýchovná organisace Sokol Blatnice)
  • 1953 – DSO Sokol Blatnice (Dobrovolná sportovní organisace Sokol Blatnice)
  • 19?? – TJ Družstevník Blatnice (Tělovýchovná jednota Družstevník Blatnice)
  • 1990 – TJ Družstevník Blatnice pod Svatým Antonínkem (Tělovýchovná jednota Družstevník Blatnice pod Svatým Antonínkem)
  • 2009 – FK SaZ Blatnice pod Svatým Antonínkem (Fotbalový klub SaZ Blatnice pod Svatým Antonínkem)
  • 201? – FK Blatnice pod Svatým Antonínkem (Fotbalový klub Blatnice pod Svatým Antonínkem)

Historie klubu

Roku 1938 byl založen první výbor, který působil pod názvem SK Blatnice. Předsedou se stal hospodský Josef Žitňák, místopředsedou obchodník Vladimír Grebeníček a pokladníkem kaplan páter Himmr. Dalšími členy výboru byl Josef Hudeček, Zdeněk Soják a Josef Hanák. Pan Josef Petratúr byl místním klempířem, který zakoupil sportovní výstroj potřebnou pro hru.

SK Blatnice byl zařazen do IV. třídy Hemelovy župy okr. Uherské Hradiště. Soupeři jako Hradčovice, Popovice, Havřice, Nivnice a mnoho dalších tvořila první soupeře SK. Na utkání se jezdilo nákladním autem zapůjčeno z místní mlékárny, které bylo poháněno dřevoplynem. Tehdejší hřiště se nacházelo v prostorách nynější školy, avšak na tomto místě se měla začít stavět škola, takže hřiště ještě několikrát změnilo své místo. Při budování školy vzniklo nové hřiště pod ¨starů horů¨ včetně nových dřevěných šaten a bufetu pro diváky.

V r.1948 bylo vybudováno velké hřiště v lokalitě ¨rybníčky¨, kde se nyní nachází areál firem. V té době se změnil také název klubu na Sokol. Roku 1953 bylo opět a naposled hřiště v ¨širokých¨, které se tu nachází dodnes. Jako první rival se zde představilo mužstvo z Mařatic, předchůdce slovácké Slavie. V tomto roce byl také přihlášená mládež. V r.1958 k oslavám 20let. založení klubu bylo pozváno mužstvo ČH Bratislava v čele s Buberníkem, Molnárem a dalšími. Soupeřem byl výběr okr. Veselí nad Moravou. Naše mužstvo hrálo v tu dobu IV. třídu.

V roce 1964 byla nucena Blatnice soutěž odhlásit pro nezájem hráčů. Rok nato se naštěstí vše opět obnovilo a začalo se hrát. V roce 1967 se postoupilo do III.třídy. Když na jaře mužstvo vyhrálo všechny utkání, do Blatnice přišel první cizí trenér Josef Roubal, který zde vydržel trénovat dlouhých 5 let. Odešel pod nátlakem, kdy začal zavádět nové metody, které mnoho hráčů nechtělo akceptovat. V této době klub prošel další změnou názvu na Družstevník. V roce 1974 přestoupil největší talent naší kopané do Hluku, za utržené peníze se koupil první autobus. V roce 1978 na 40.výročí založení přijalo pozvání mužstvo starých pánů v čele s legendárním brankařem Pláničkou a nejlepším střelcem Pepi Bicanem.

Naše mužstvo zaslouženě vyhrálo 3:0. V r.1981 se zahájila výstavba šaten a sociálního zařízeni. Na této výstavbě má velké díky předchozí výbor v čele s p. Vyskočilem Ladislavem, hráči a příznivci. V tu dobu to bylo nejlepší zázemí široko daleko. V r.1985 se splnil sen Blatnici, kdy se mužstvo vyšplhalo na první příčku a postoupilo do OP. Bohužel o rok později po reorganizaci opět sestoupilo do III. třídy. K oslavám 50.výročí fotbalu v Blatnici přijeli senioři Slovanu Bratislava, za které nastoupil Hrdlička, Cvetler, Jokl, Čapilovič a další. Po dobrém výkonu před mnoha diváky nakonec domácí prohráli 1:2.

Při dalších oslavách 60.let byla pozvána ligová Slávia Uherské Hradiště, za kterou nastoupili i naši odchovanci Staňa Malůš a talentovaný dorostenec Vaněk David. Soupeř vyhrál vysoko 2:8. V těchto letech se stále hrála v Blatnici pouze III.třídu.  ambice domácích hráčů a funkcionářů byla ovšem mnohem větší a chtěli postoupit znovu do OP. V roce 2001 se to podařilo. Netrvalo dlouho a v roce 2004 mužstvo vítězí OP a postupuje do 1.B tř. kde se hraje dodnes.

Foto: facebook FK Blatnice

Zdroj: wikipedia.org, facebook a archiv FK Blatnice

You may also like...