Představujeme kluby: TJ Sokol Bohuslavice

Dalším klubem, na který se v našem historickém seriálu trochu blíže podíváme je TJ Sokol Bohuslavice, aktuálně poslední mužstvo III.B třídy.

HISTORIE KLUBU

TJ Sokol Bohuslavice byl založen 25.ledna 1920. Od počátku založení oddílu byla jeho činnost zaměřena především na cvičení mužů a žen organizovaných v Sokole. Tato činnost v obci probíhala až do počátku války, kdy byla Sokolská organizace zakázána a posléze zrušena. Samotný oddíl kopané byl založen někdy počátkem roku 1939 a hrál pouze přátelská utkání, protože v Bohuslavicích nebylo fotbalové hřiště.

Blýskání na lepší časy nastalo v roce 1940, kdy se brigádnickou činností začalo budovat fotbalové hřiště v lokalitě ” Na hradě “. Protože válka byla v plném proudu, hřiště se budovalo svépomocí, především ručně. Jedinou tehdy dostupnou mechanizací byly drážní vozíky a provizorně položené koleje, které sloužily pro odvoz kamene a zeminy. Fotbalové hřiště bylo dobudováno v roce 1941 a od tohoto roku se začaly v Bohuslavicích hrát mistrovská utkání v kopané.

Oddíl byl zařazen do soutěží v okrese Kyjov a postupně se probojoval až do župní soutěže. Toto však nelze doložit přímo, protože za války se ztratila kronika TJ a tyto informace se opírají pouze o vzpomínky pamětníků. Mezi největší úspěchy bohuslavické kopané patří utkání Českého poháru Bohuslavice versus Ratíškovice, které domácí prohráli 4:5. Bohužel ani tento historický milník nelze časově zařadit, ale dle pamětníku to bylo mezi roky 1946 a 1948. Toto utkání sledovalo rekordních 1500 diváků.

Protože fotbalové hřiště na hradě bylo z ruky, rozhodla TJ o vybudování nového hřiště. které slouží svému účelu dodnes. Výstavba nového fotbalového hřiště začala počátkem 50.let. Při výstavbě bylo použita těžké technika, která byla zapůjčena ze stavby koryčanské přehrady, tímto se budování hřiště velmi urychlilo a v roce 1953 se již soutěžní utkání odehrávala na novém hřišti.

V 60.letech byly vybudovány kabiny a sociální zařízení, počátkem 70.let byla dostavěna klubovna. V celém poválečném období se v obci hráli pouze nejnižší okresní soutěže. Pouze v 70.letech se obci podařilo hrát 2×3 třídu okresního přeboru. V rámci poválečného uspořádání patří obec pod Kyjov, jako jeho místní část a proto nejlepší fotbalisté obce získávají uplatnění v kyjovských fotbalových oddílech.

Vzhledem k velikosti obce se klubu nedařilo vytvářet mládežnická mužstva s určitou kontinuitou na mužstvech dospělých. Proto v minulosti hráli a i v současnosti hrají za bohuslavický klub hráči z jiných oddílů ať už na hostování nebo na přestup.

V roce 2000, kdy bylo 80.výročí Sokola v obci, byl uspořádán fotbalový turnaj starých pánů a zároveňn v témže roce proběhla rekonstrukce sociálních zařízení v objektu kabin. V současné době TJ provozuje kromě kopané tenisové kurty a letní koupaliště v lokalitě “Na hradě”, kde bylo původní fotbalové hřiště.

Foto: facebook TJ Sokol Bohuslavice

Zdroj: sokolbohuslavice.wbs.cz, facebook Sokol Bohuslavice