Zaniklé kluby – TJ Sokol Syrovín

Fotbalový oddíl TJ Sokol Syrovín byl založen v roce 1964 pár nadšenci. Mezi hlavní osobnosti těchto událostí patří pánové Josef Šácha starší, Jan Bezucha a Antonín Bureš. Samozřejmě, že k těmto lidem patřili další obětavci. Vesměs to byli lidé, kteří sami fotbal hráli.

V sestavě s malými obměnami hrál Syrovín až do roku 1974, vždy základní třídu okresních soutěží. V roce 1974 byla na sedm let přerušena účast oddílu v soutěžích okresu. Důvodem byl nedostatek mladých hráčů. Mladí hráči zatím vyrůstali v sousedních oddílech (v Těmicích a v Domaníně).

Po sedmi letech fotbalového půstu se opět dalo dohromady pár nadšenců a fotbalový oddíl znovu přihlásili do soutěží. Byli to tito členové: Frelich Stanislav, Šácha Josef st., Kolaja Josef, Fiala Josef, Kuchař Štěpán, Ryba Pavel a Grebeníček Jan.

Začátky nebyly lehké. Nově vytvořený výbor se však s těžkostmi vypořádal vcelku velmi dobře. Dal základ k pevné základně nadšených lidí, kteří se fotbalu věnují dodnes. Hráči, kteří působili v okolních obcích, se vrátili do klubu a zde uplatňovali zkušenosti.

Přes skutečnost velmi sparťanských podmínek na hřišti (dřevěné kabiny bez vody) se v Syrovíně hrál pohledný fotbal se střídavými úspěchy. Vrcholem úsilí byl postup do III.třídy v sezóně 1985/1986.

“Porevoluční” historie zastihla oddíl ve svízelné situaci. Byly totiž rozestavěny nové kabiny pro hráče a rozhodčí. V důsledku nedostatku finančních prostředků se dostavba protáhla až do roku 1994. Oddíl finanční prostředky získává pouze pořádáním různých kulturních a sportovních akcí.

Např. od roku 1996 pořádá oddíl turnaj starých pánů. Jako jedna ze dvou fungujících organizací v obci spolupořádá TJ Sokol Syrovín každoročně tradiční hody s právem, pohádkový les a Josefovskou zábavu. I přes tyto nesnáze se stávají výbor snaží se střídavými úspěchy udržet fotbal v nejmenší hrací obci v okrese.

S otevřením nových možností se podařilo navázat hodnotné sportovní kontakty. Syrovín má dobré vztahy s oddílem TJ Slovan Bzenec a FC Strání. Mladá hráče vychovávají v Domaníně a v Těmicích. V současné době klub sdružuje asi 35 aktivně sportujících členů.

V sezóně 2004/2005 obsadil Syrovín poslední 13.místo ve IV.B třídě s bilancí 2 výher, 2 remíz a 20 porážek, to vše při skóre 19:88.

Zdroj: Století fotbalu na Hodonínsku (2001)

Mohlo by se vám líbit...